Ochrona przed słońcem!

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że długie przesiadywanie na słońce jest szkodliwe. Mimo to wszelkie ostrzeżenia są przez nas bagatelizowane. Pływanie w kajaku wiąże się z kilkugodzinną ekspozycją na słońce. Musimy zatem wiedzieć jak się przed nim skutecznie chronić.

W żadnym wypadku nie ufajmy swoim wrażeniom. Podczas pływania bliskość wody i lekka bryza sprawia, że nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Siła promieniowania nie wpływa wcale na wysokość temperatury. Dopiero pod wieczór okazuje się, że nasza skóra nieźle oberwała. Zamiast zakładać na siebie koszulkę z krótkimi rękawkami załóżmy przewiewną z długimi, które uchronią nasze przedramiona.

Podczas pływania używajmy balsamów przeciwsłonecznych. Trzymajmy się zasady im więcej tym lepiej. Cienka warstwa ochronna może czasami nie wystarczyć. Bardzo ważne jest nakładanie kremu regularnie już od samego rana. Nie przebywajmy jednak dłużej na słońcu pod pretekstem, że zastosowaliśmy krem z filtrem UV. Celem takiego produktu nie jest wydłużenie ekspozycji na słońce ale zmniejszenie ryzyka podczas ekspozycji. Nie dajmy się zwieść, że balsamy są wodoodporne. Jest to tylko chwyt marketingowy wymyślony przez producentów.

Podczas biwakowania najlepiej wybrać miejsce zacienione. Pamiętajmy jednak, że cień daje nam tylko ochronę przed bezpośrednim działaniem słońca, ale nie przed promieniami odbitymi od ziemi i wody. Najlepszym rozwiązaniem jest dozowanie słońca a ramach zdrowego rozsądku.

Dodaj komentarz